Jakie rolety wybrać - wolnowiszące czy kasetonowe?
Urządzanie wnętrz pod kątem zasłon okiennych może się okazać kłopotliwe, gdy przeszukując sklepy z wyposażeniem domowym zobaczysz, jak wiele rodzajów rolet masz do wyboru. Dobrze jest zawczasu przemyśleć nie tylko kolor rolet i ich wymiar, ale również rodzaj i sposób prowadzenia po okiennicy.
Rolety wolnowiszące – przegląd wad i zalet
Takie rolety charakteryzują się tym, że przymocowane fizycznie do okna są tylko od górnej strony okiennicy. Ich dolna część zwisa swobodnie, obciążana przez specjalny obciążnik na rolce. Taka roleta zwijana jest klasycznie, za pomocą łańcuszka. Jej zasadniczą wadą jest to, że pozostawia ona szpary pomiędzy roletą a szybą, przez co nie gwarantuje doskonałej intymności.
Szczególnie uciążliwa jest ta cecha w przypadku otwierania uchylnego okien – gdyż wtedy szpara powiększa się, a dodatkowo roleta może być targana przez wiatr. Nie jest to typ rolety dobry do wykorzystania przy oknach, które często są otwierane. Zaletą takiej rolety jest to, że zwykle jest ona mocowana do ramy okna lub listew przyszybowych – tania i łatwa w samodzielnym montażu.
Rolety kasetonowe – ich wady i zalety
Rolety kasetonowe zwijają się do wewnątrz kasetki umocowanej na stałe do okiennicy w górnej jej części. Na bocznych ramach okna również na stałe przymocowane są specjalne prowadnice, po których spuszczana jest roleta zwijana za pomocą łańcuszka. Taka roleta przylega bezpośrednio do okiennicy, więc nie generuje żadnych szpar, nawet przy otwartym oknie. Jest to jej zaletą.
Za wadę można natomiast uznać konieczność inwazyjnego montażu, nieco bardziej skomplikowanego niż przy rolecie wolnowiszącej, a do tego nieco wyższa cenę takiej rolety. Chcąc dokonać idealnego wyboru rolety do swojego mieszkania warto uwzględnić wady i zalety poszczególnych rozwiązań – tym sposobem uniknie się nietrafionych decyzji i niewygodnego użytkowania, a co za tym idzie – niezadowolenia z produktu.